Gminny klub sportowy Cartusia

  • energa_logo
  • kartuzy

Home > Piłka ręczna > Historia sekcji

Historia sekcji

Sekcja piłki ręcznej powołana została do życia w 1991roku.Jednak już kilka lat wcześniej w kartuskiej SP nr 2 regularne zajęcia z młodzieżą w tej dyscyplinie sportu prowadził nauczyciel wf Jarosław Frankowski .Równocześnie w niedalekim Żukowie piłką ręczną zajmuje się Krzysztof Milewski. Dzięki ich staraniom Zarząd GKS „Cartusii” Kartuzy przyjmuje grupy przez nich prowadzone do Klubu. Bazą działania sekcji stała się SP nr5 w Kartuzach posiadająca wówczas największą sale sportową w mieście.

Ze względu na skromne możliwości organizacyjno-finansowe sekcja skupia się głównie na szkoleniu grup młodzieżowych, osiągając w tej dziedzinie ponad przeciętne rezultaty .Zawodnicy „Cartusii” trzykrotnie występują w finałach Ogólnopolskich Mistrzostw Polski: młodzików w roku 2003 – VI miejsce, juniorów młodszych w roku 2005 – VI miejsce ,juniorów w roku 2006 – IV miejsce. Dwukrotnie udanie startują w Ogólnopolskiej Gimnazjadzie zdobywając V i IV miejsce odpowiednio w 2003 i 2004 roku.

W ciągu 21 lat istnienia sekcji w systematycznie prowadzonych zajęciach treningowych uczestniczyło około 250 zawodników. Klub przekazał do szkolenia na najwyższym poziomie t.j. Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku 3 zawodników/M. Świrkulę, Ł. Rycherta, K. Kreigera/ W tym czasie kilkunastu kartuskich szczypiornistów było członkami Kadr Wojewódzkich. W 2011r Damian Zieliński reprezentował Kadrę Województwa Pomorskiego na Ogólnpolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobywając z nią złoty medal. W klubie naszym pierwszoligową i reprezentacyjna karierę zaczynali: Piotr Chrapkowski/AZS-AWF Gdańsk, Orlen Płock/, Kamil Krieger/MMTS Kwidzyn, Vive Kielce/, Maciej Pieńczewski/ AZS-AWF Gdańsk, AZS Politechnika Warszawa/, Michał Świrkula/ GKS Wybrzeże Gdańsk, Zagłębie Lubin/

Pomimo wspomnianych trudności finansowych w sezonie 94/95 „Cartusia” powołuje po raz pierwszy w historii zespół seniorów, który staje się rewelacja III – ligowych rozgrywek zajmując 2 miejsce, ulegając jedynie rezerwom GKS-u Wybrzeże. Po reorganizacji systemu rozgrywek ligowych w Polsce/ powstanie II ligi/ piłkarz ręczni naszego miasta z powodzeniem startują w nowych strukturach. Po raz ostatni w sezonie 2005/06 .

Kadra szkoleniowa GKS”Cartusia” Kartuzy

Jarosław Frankowski – Kierownik sekcji, trener w klubie od 1991 roku
Krzysztof Milewski – trener w klubie w latach 1991-94
Piotr Ostoja-Lniski – trener w klubie od 1992 roku
Krzysztof Król – trener w klubie od 2008 roku

Sponsorzy